למה אנחנו מרגישות לעתים פרומות בקצוות בגיל המעבר?

ומה עושים עם התקף חרדה פתאום באמצע החיים?

קראי עוד >>

ח' הגיעה אלי לקליניקה לאחר שחוותה התקף חרדה בפעם הראשונה בגיל 47. בהתחלה היא היתה בטוחה שמדובר בהתקף לב. היא התעוררה בשלוש לפנות בוקר בתחושה איומה של פחד ובלבול. הלב דפק בפראות, היא הייתה מכוסה בזיעה קרה, הרגישה מועקה בחזה ובעיקר לא הבינה מה קורה לה. כשהתחושה לא התפוגגה אלא רק התעצמה היא העירה את בעלה והם נסעו לחדר מיון. בבית החולים, לאחר כל הבדיקות הנדרשות, ניגש אליה הרופא, הניח את ידו על זרועה, ונתן לה ווליום. הרופא הסביר לה שאם היא רוצה לטפל בזה, עליה לגשת לפסיכיאטר והוא ירשום לה את התרופות הנדרשות.

לעומת פחד, שהוא רגש מוגדר וברור, חרדה היא רגש מופשט. חרדה היא רגש חמקמק וכואב, שמציק ויוצר אי שקט כללי, לכאורה ללא סיבה ספציפית. החרדה לא נובעת בהכרח מאיומים חיצוניים, כמו פחד, מהמלחמה הבאה, מזה שהבן מתגייס לצבא או שהבת קיבלה רישיון. זה משהו שקשה להגדיר. נשים רבות שחוות התקף חרדה, פתאום לראשונה בגיל 40 או 50, מרגישות מבוהלות, מעורערות ובעיקר מאוד בודדות.

את כאילו בגיל הזה שיש כבר הכל, בית יציב, קריירה, הילדים גדלו, חזרתם עכשיו מחופשה בחו"ל. אבל בפנים את מתפוצצת מאי שקט וכמו תולעת כזאת מטיילת לך בין אזור הלב ולמעיים ולא נותנת מנוח. את גם לא מדברת על זה, לא עם הבעל ולא עם החברות. מה עושים עם זה?

כשבדקתי לח' את הדופק הרגשתי מיד משהו שאנחנו מכנים "חוסר דם". חוסר דם ברפואה הסינית אינו מצב כמותי אלא איכותי, זאת אומרת שבבדיקות דם מערביות יש סיכוי סביר שהכל יראה תקין. כששאלתי אותה לגבי ההיסטוריה שלה הסתבר שבמשך שנים רבות היא סבלה מאפיזודות קשות של וסת, שיטפונות ממש. כמו כן סבלה תמיד מנשירת שיער, יובש בעור ומין חולשה כללית אחרי הווסת. זוהי תמונה אופיינית לאישה שסובלת מחוסר דם, אבל מאחר ואין פה פתולוגיה ספציפית, נשים רבות פשוט "סוחבות" את העניין הזה במשך שנים וכשהן מגיעות לגיל המעבר, כשהרזרבות כבר לא קיימות שם, הן חוות את השינויים בעוצמה.

מבחינת הרפואה הסינית

הלב הוא משכנו של ה- SHEN, וה- SHEN   הוא מכלול כל היכולות שלנו, הרגשיות, הקוגניטיביות, המנטליות ועוד. תפקידו של הלב לשמש בית נוח ויציב ל SHEN אחרת הוא "משתולל". מה שבעצם מאפשר ללב להוות בית חם ל SHEN היא אספקה טובה וסדירה של דם. כשהלב אינו מוזן כראוי בדם, הוא אינו מהווה משכן טוב ל SHEN ואז מתחילות בעיות שינה, התקפי חרדה ועוד כהנה וכהנה דברים לא נעימים שגורמים לנו להרגיש "פרומות בקצוות". הרבה פעמים זה מלווה בתחושה כללית של אי שקט, של "מה קורה לי?" "אני פתאום נורא חלשה ולא מסוגלת להתמודד עם כלום." "אני מאבדת את זה."

נשים שמטפלות בעצמן במשך השנים ודואגות לחזק את עצמן ואת המערכות הפנימיות, כנראה יגיעו לגיל המעבר חזקות יותר. הבעיה שבעולם שלנו, כשאנחנו כל היום רצות אחרי העבודה, הילדים, הבעל והזנב של עצמנו למי יש זמן לטפל בעצמה? וזאת טעות כי אנחנו חיות על מה שאני קוראת "אובר דראפט רגשי". אנחנו משתמשות במשאבי העתיד על מנת להמשיך להיות מסוגלות לבצע את כל המטלות וכשאנחנו מגיעות ל"עתיד" כבר אין שם משאבים להשתמש בהם.

ובנוגע ל ח', הסברתי לה שמה שהיא חווה טבעי ושכיח, ושהיא ממש לא לבד בסרט הזה. זה כבר גרם לה להקלה גדולה. לאחר מכן המשכנו לתהליך של טיפולים לחיזוק דם ויין. הסברתי לה שיש היום פתרונות טובים ויעילים כמו תוספי מזון וויטמינים, שמחזקים ותומכים במעבר לגיל המעבר.

הם יכולים לעזור עם החרדה וגם עם תסמינים אחרים.

הילה אלוני Lic. Ac.

מטפלת שנים רבות בנשים בדיקור סיני, הילינג, נומרולוגיה ועוד

קוראת לעצמה מלוות תהליכים כי את הנשים המופלאות בעולמנו צריך רק ללוות…

מעוניינת לקבל את הניוזלטר שלנו? מלאי את פרטייך עכשיו

כללי