כאבי מפרקים

הברכיים חורקות כשאת מתכופפת? הגב התחתון והאגן כואבים כשאת מזדקפת ומתחילה ללכת?

כאבי מפרקים הם תסמין שכיח בגיל המעבר ואחריו. השינויים ההורמונליים שגוף האישה עובר,  משפיעים על המפרקים במספר צורות. הורמון המין הנשי, אסטרוגן, חשוב לתפקוד העצמות, לבריאות המפרקים, וגם מווסת את הנוזלים בגוף. כאשר רמות האסטרוגן יורדות, חלה ירידה ביכולת הגוף לשמר נוזלים. התייבשות במפרקים ובגידים עלולה להוביל לנפיחות, לדלקות ולכאבי מפרקים.

רמות נמוכות של אסטרוגן, עשויות להוביל גם להשמנה, וכתוצאה מכך לעומס נוסף על המפרקים.

הכאב במפרקים מלווה בנוקשות ובנפיחות ויכול להשפיע על טווח התנועה, בעיקר מוקדם בבוקר, או כשאת קמה לאחר ישיבה ממושכת. הגוף מתרכך עם התנועה ובמהלך היום. מפרקים כמו הברכיים והאגן, שסופגים עומס ניכר, בעיקר מושפעים, אבל נשים חוות כאב גם בצוואר, בגב, במרפקים ובאצבעות.

לכאבי מפרקים יש השלכות רבות, למשל, היציבה כולה עלולה להשתנות בעקבות הנוקשות במפרקים, ולגרור כאבים בשרירים אחרים, שנאלצים לפצות על יציבה לא תקינה. כיווצי שרירים בכתפיים, למשל, עשויים להוביל לכאבי ראש.

הכי חשוב לא להילחץ. לחץ שנובע מהשינויים הפתאומיים בגוף רק מחריף את הבעיה. בעת לחץ, הגוף משחרר קורטיזון, הורמון שגורם לדלקתיות. לכן חשוב שתלמדי על דרכים שונות להירגע ולטפל במפרקים, למשל פעילות גופנית נכונה ותזונה מאוזנת.