ירידה בצפיפות העצם

אחת מתוך כל שלוש נשים סובלת מירידה בצפיפות העצם. הרופא מאבחן אוסטיאופורוזיס, ממליץ לקחת סידן, ואת מקבלת את הגזירה כחלק מתסמיני הגיל.

מה גורם לעצם להפוך למחוררת ושברירית? למה זה קורה בקרב נשים יותר מאשר בקרב גברים? ומה ניתן לעשות כדי לשמור על בריאות העצם?

העצמות הן רקמות חיות עם מנגנוני בנייה ופירוק. עד גיל שלושים תהליכי בניית העצם מהירים יותר מתהליכי פירוק העצם. מגיל שלושים, כשהיחס מתהפך, העצם נחלשת, הופכת לפריכה, מחוררת ומועדת לשברים. השברים השכיחים הם בחוליות עמוד השדרה, הצוואר והירך.

אוסטאופורוזיס שכיח יותר בקרב נשים בגלל הירידה ההדרגתית, שמתחילה סביב גיל ארבעים, בכמות ההורמון אסטרוגן שהגוף מייצר. אחד מתפקידיו החשובים של אסטרוגן הוא לווסת את תהליך פירוק העצם, ולכן, ירידה ברמות האסטרוגן, גוררת ירידה ברמת הבקרה על הליך פירוק העצם, וקצב הפירוק מואץ. צפיפות העצם עלולה לרדת בכ- 20% בחמש עד שבע שנים אחרי שהמחזור פוסק.

למרות שאי אפשר לעצור את הירידה בצפיפות העצם באופן מוחלט, יש מספר דברים שניתן לעשות כדי לשמור על עצמות חזקות. שמירה ותחזוקת בריאות העצם תאפשר לך חיים פעילים ובריאים יותר לאורך שנים.